Lider rynku dzięki badaniom i rozwojowi – część 4

Nic nie różni się tak bardzo, jak żywotność

Żywotność sprężyn to coś, za co nikt na rynku, a w szczególności producent sprężyn, nie nadstawi karku. Wyzwaniem są próby osiągnięcia czegoś w tym obszarze. Jeśli chodzi o sprężyny drzwiowe (bramy segmentowe, drzwi uchylne, przemysłowe czy proste garażowe), jest to łatwiejsze. Przecież mamy do naszej dyspozycji ogromne ilości danych testowych. Dla takich sprężyn sporządzanie specyfikacji materiału i obliczeń, powiązanych z żywotnością, jest łatwiejsze.

Oczywiście są to rozważania czysto teoretyczne, ponieważ w praktyce występuje wiele zmiennych. Była to główna przyczyna rozpoczęcia organizowania nowego centrum testów na początku roku 2018 oraz jeszcze większego inwestowania w badania i rozwój. W nowym centrum badań i rozwoju, testy odbywają się stale, głównie z pomocą relacji rynkowych. Kto jest bardziej świadomy specyfikacji obciążenia niż użytkownik końcowy?

Przykład trampoliny

W wielu przypadkach nadal mamy do czynienia z przypuszczeniami. Oczywistym przykładem są sprężyny trampoliny. Jak dokładnie te sprężyny są obciążone? Jakie ryzyko wiąże się z możliwością uszkodzenia sprężyny? Krótko mówiąc, jaka jest rzeczywista, pożądana żywotność? W przypadku sprężyn trampoliny z końcówkami pętlowymi sprężyna nie powinna przekroczyć 10 000 cykli (prawie statyczna, ponieważ końcówka pętlowa zawsze będzie słabym punktem), ale w praktyce oznacza to prawdopodobnie tylko tydzień skakania. Na szczęście w takich przypadkach konsultujemy się z naszym partnerem, aby mieć możliwość dostosowania projektu i móc rozwiązać takie problemy.

Oczywiście pozostaje pytanie: „jak dokładnie obciążane są sprężyny trampoliny”, na które nie ma prostej odpowiedzi, więc w odniesieniu do nich, razem z naszym partnerem, przeprowadzamy wiele prac terenowych, analiz danych i faktycznie kompletną analizę DFMEA (Design Failure Mode Effect Analyses – analiza wpływu trybu wady projektu). Powiedzenie mówi o „nauce przez praktykę” i znajduje ono zastosowanie w szczególności w dziale badań i rozwoju.

Przegapiłeś poprzednie części serii dotyczącej badań i rozwoju? Przeczytaj część 3 tutaj!

Opracował: Marco Dekker | kierownik działu badań i rozwoju

Alcomex
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.